Публикуваният в Държавен вестник план за преустройство на зоната между ЦУМ, ул. "Пиротска", бул. "Ал. Стамболийски" и бул. "Христо Ботев", предвиждаше събаряне на 14 стари сгради, в които живеят около 100 семейства. На тяхно място трябваше да бъдат изградени 5 "обслужващи" улици и няколко бизнес-центъра. Голяма част от тези сгради са в списъците на Националния институт за паметниците на културата (НИПК) и представляват защитено културно-историческо наследство.
Организирани в гражданско сдружение, жителите на района протестираха ожесточено срещу намеренията на Столична община. Адвокатите на сдружението заявиха, че планът на Диков противоречи на "всички възможни закони". Според правните представители на сдружението общият устройствен план на София отрежда квартала за "делови център" и "стар градски център", а планът на общината предвижда той да стане единствено "делови център".
Освен това изграждането на новите улици не е мотивирано в документацията, част от предвидените за строеж подземни паркинги неправомерно навлизат под частни парцели, не е искано становище от Националния институт за паметниците на културата (НИПК). Това прави плана негоден за обществено обсъждане и лесно атакуем пред административния съд, заявиха адвокатите.
"Плановете не са съобразени с отстоянията предвидени в Закона за устройство на територията, в противоречие с решението на общинския съвет е завишена с 4 метра допустимата височина на застрояване, предвижда се застрояване на вътрешните дворове, а дърветата трябва да бъдат садени по покривите", заяви бившият общинар от ДСБ и член на комитета за спиране на плана за района Иван Николов.
След като изслуша съображенията, главният архитект Петър Диков взе думата, посрещнат със смехове и дюдюкане, и обеща да промени плана. Той се оправда, че е заварил плана в канцеларията на градския парламент и няма нищо общо с него. Диков каза, че от професионална гледна точка не харесва нито една от здаложените идеи, но добави, че е нямал избор и е трябвало да го вкара за одобрение в СОС и регионалното министерство.
Диков все пак се опита да оправдае намеренията за събаряне на стари сгради с коментар, че в този район близо 80 процента от тях с опасни за пешеходците. Той припомни и срутването на сградата на "Алабин" преди две години, когато загинаха две момичета. Гражданското сдружение обаче показа 4 напълно реновирани стари сгради, които са предвидени за срутване.
"Не приемам този план. Няма да има проформа действия в градоустройството. Ние правим нещата не за себе си, нито за инвеститорите, правим го за гражданите. Вие си говорите с инвеститорите – не ние. Всичко се прави прозрачно", декларира Диков, което отново оживи събралите се в пресклуба на БТА около 100 жители на района.
Въпреки упорито задаваните въпроси от гражданите какво общината смята да прави в този район след като вече не приема този план, Диков не даде отговор.
Няма коментари:
Публикуване на коментар